BIOTON-bio-pigmenti dobijeni iz otpada za primenu u industriji boja i lakova

The United Nations Development Programme (UNDP) i Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, cirkularni vaučer, program saradnje sa privrednim subjektom, korisnikom vaučera (JUB d.o.o), 00123168/01-01, 2022–2023
Rukovodilac: Dr Marijana Ponjavić, IMGGI
Učesnici: Dr Tatjana Ilić-Tomić, dr Sandra Vojnović, dr Vuk Filipović, Vukašin Janković

Ideja projekta proizilazi iz ogromne potrebe kako Evrope, tako i Srbije, da smanje svoju “zavisnost od fosilnih sirovina” koja izuzetno utiče na sektore energetike i materijala, pri čemu materijalni sektori izazivaju 1,7 Gt emisije CO2 i 10% potrošnje sirovina koje potiču iz fosilnih ostataka. Cilj projekta je dobijanje bio-proizvoda visokih performansi (95 do 100% na biološkoj bazi) koji omogućavaju smanjenje potrošnje sirovina dobijenih iz fosilnih ostataka i oslobađanja štetnih hemikalija u životnu sredinu. Projektna rešenja će omogućiti smanjenje ugljeničnog otiska za 80-90%, uz valorizaciju otpada od hrane druge generacije. Kao sirovine za fermentaciju, za proizvodnju bio-pigmenata će se koristiti različite vrste organskog otpada kao što su ostaci mesa, iskorišćeni talog kafe, ljuske kakao zrna i ostaci sekundarne bioplastike (cilj: 1-10 g/L), dajući novu upotrebnu vrednost organskom otpadu. Mikrobnom fermentacijom mogu se proizvesti bio-pigmenti sa dodatom vrednošću sa antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, a njihov spektar boja je širok. Bio-pigmenti različitih boja (crvena, roze, ljubičasta i plavi spektar) će svoju industrijsku primenu naći kroz saradnju sa JUB d.o.o. kompanijom gde će se dobijeni bio-pigmenti validirati kroz korišćenje za pripremu boja i premaza dostupnih u JUB d.o.o. programu. Ovaj pristup neće samo smanjiti količinu organskog otpada, emisije CO2 i metana, već i troškove uklanjanja otpada, Takođe, primena bio-pigmenata kao bezopasnih, ekološki prihvatljivih proizvoda, nudi “zelenu” zamenu trenutno komercijalno dostupnih organskih pigmenata sa antifungalnim i antibakterijskim svojstvima u programima premaza i boja i lakova. Optimizacija postupka mešanja bio-pigmenata i premaza i boja će se vršiti uz poštovanje svih postupaka karakterizacije i ispitivanja koji se zahtevaju u procedurama proizvoda JUB d.o.o. Ovaj projekat omogućava direktnu implementaciju bio-pigmenata dobijenih od otpada nudeći inovativnu alternativu za dostupan antibakterijski/antifungalni program boja i lakova.