Nano-MDSC-Thera - Novel Immunotherapeutic Approaches for Autoimmune Diseases based on Myeloid Derived Suppressor Cells induced by Nanomaterials

Program za izvrsne projekte mladih istraživača (PROMIS), Fond za nauku Republike Srbije, 6062673, 2020-2022
Rukovodilac: Dr Sergej Tomić, naučni saradnik, Institut za primenu nuklearne enegrije, Univerzitet u Beogradu
Učesnici iz IMGGI: Dr Jelena Đokić, Dušan Radojević

Postoji velika potreba za novim i efektivnijim pristupima za lečenje multiple skleroze (MS), autoimunskog oboljenja (AO) koje se karakteriše prejakom aktivacijom inflamacijskih mijeloidnih ćelijama i disbiozom mikrobiote creva (MC). Supresorske ćelije mijeloidng porekla (MDSC) imaju izvanredan imunoregulatorni potencijal, ali je njihova uloga i terapijski potencijal za lečenje MS nedovoljno proučena. Nano-MDSC-Thera je okupio multidisciplinarni tim sa Instituta za primenu nuklearne energije, Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo i Tehnološko-metalurškog fakulteta, u cilju pronalaženja novih terapijskih pristupa za lečenje AO pomoću MDSC. Ispitivanjem korelacije između MC i funkcije humanih MDSC in vitro (T.1), kao i terapijskog potencijala ovih ćelija u mišjem modelu eksperimentalnog autoimunskog encefalomijelitisa (EAE) (T.2); pronalaženjem načina za ciljano povećanje tolerogenog potencijala MDSC pomoću imunosupresivnih nanočestica (NČ) in vitro (T.3), i in vivo, dostavljanjem NČ pomoću biorazgradivih nanovlakana u EAE modelu (T.4) Nano-MDSC-Thera će doprineti većem razumevanju uloge MDSC u AO, i njihovog terapijskog potencijala 1) kao ćelijske terapije pomoću MDSC dobijenih in vitro, 2) njihovom ciljanom indukcijom korišćenjem najsavremenijeg nanomedicinskog pristupa, 3) pronalaženjem novih načina za povećanje tolerogenih efekta MDSC u AO modulacijom sastava MC i njihovih metabolita. Ovo će omogućiti pronalaženje novih preciznijih pristupa u lečenju AO, nove projekte usmerene ka kliničkim ispitivanjima, kao i smanjenje troškova lečenja AO u zdravstvenom sektoru. Istovremeno će projekat omogućiti formiranje novog multidisciplinarnog istraživačkog tima, obrazovanje novih mladih stručnjaka u ovoj oblasti, povećanje naučnog i inovativnog kapaciteta tima, i ojačati njihove odnose sa industrijskim sektorom, a omogućiće i podizanje svesti o AO među širom populacijom.