PLASH - Probiotic lactobacilli as therapeutics for wound healing

Program saradnje srpske nauke sa dijasporom: vaučeri za razmenu znanja, Fond za nauku Republike Srbije, 6426409, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Ivana Strahinić, IMGGI
Učesnik iz IMGGI: Dr Miroslav Dinić

Probiotički laktobacili su poznati po svojoj sposobnosti da modulišu imunski sistem, ali njihova uloga u mukoznom imunskom odgovoru ostaje u velikoj meri nepoznata. Stoga je ovaj projekat fokusiran na razumevanje uloge laktobacila u regeneraciji kože i borbi protiv intracelularnih infekcija. Pretpostavljamo da modulacija mukoznog imuniteta probiotičkim laktobacilima može dovesti do eradikacije intracelularnih patogena (Staphilococcus aureus) i do ubrzane regeneracije kože, što predstavlja polaznu osnovu za formulisanje probiotika koji se mogu primeniti u terapiji rana.