Detekcija polimorfizama A307T i N680S u genu za receptor folikulostimulišućeg hormona (FSHR)

O ANALIZI

Polimorfizmi A307T i N680S u genu za receptor folikulostimulišućeg hormona (FSHR) povezani su sa odgovorom žena na egzogeni FSH u programima asistirane reprodukcije, a samim tim i sa uspešnošću postupka veštačke oplodnje. Uočeno je da žene nosioci homozigotne varijante S680S mogu ispoljiti slabiji odgovor na egzogeni FSH u poređenju sa ženama homozigotnim nosiocima varijante N680N pa su im potrebne veće doze ovog hormona u postupcima asistirane reprodukcije. Takođe, detektovano je da žene koje su nosioci homozigotne varijante A307A mogu ispoljiti slabiji odgovor na egzogeni FSH u postupcima asistirane reprodukcije, dok su žene nosioci A307T i T307T polimorfizama u riziku za razvoj sindroma hiperstimulacije jajnika. Utvrđivanje ovih polimorfizama može biti smernica za primenu adekvatnih doza egzogenog FSH u postupku stimulacije jajnika tokom in vitro fertilizacije, kao i ukazati na ishod procesa asistirane reprodukcije i potencijalni rizik od razvoja sindroma hiperstimulacije jajnika.

Tipovi uzoraka

Puna venska krv

Priprema uzorka

Za analizu se koristi 2,5 mL pune venske krvi uzete sa 3,8% Na citratom kao antikoagulansom u odnosu 9 : 1 (prilikom uzimanja krvi ne koristiti druge antikoagulanse), pri čemu je moguće dostaviti i krv koja je bila prethodno zamrznuta. Na analize ne utiče uzimanje lekova i hrane.

Vreme prijema uzoraka

Krv se može predati svakog radnog dana u periodu od 10 do 16 časova.

Opis rezultata

Za detekciju prisustva ovih polimorfizama koristi se PCR-RFLP metoda.

Preuzimanje rezultata

Rezultat i račun se šalju na kućnu adresu, a mogu se takođe podići lično na Institutu u periodu od 10-16 časova svakog radnog dana.

CENOVNIK

Naziv analizeCena (dinari)Poziv na brojTrajanje analize (radni dani)
Naziv analize:

Detekcija polimorfizama A307T i N680S u genu za
receptor folikulostimulišućeg hormona (FSHR)

Cena (dinari):

18.000,00

Poziv na broj:

Trajanje analize (radni dani):

dr Marija Mojsin

Tel. +381 11 3976212
Mob: +381 65 3976212