Razvoj inovativnog probiotičkog fermentisanog proizvoda na bazi prirodnih izolata bakterija mlečne kiseline za tretman pasa i mačaka obolelih od dijabetesa

Rukovodilac: Dr Maja Tolinački

Predmet inovacionog projekta je razvoj inovativnog probiotičkog fermentisanog proizvoda za tretman pasa i mačaka obolelih od dijabetesa, kao alternativa za upotrebu insulina kod navedenih kućnih ljubimaca. Kućni ljubimci kao i njihovi vlasnici plaćaju danak savremenom načinu života u urbanoj sredini, koji često obuhvata obilnu, nepravilnu ishranu, smanjeno kretanje i povećan stres. Kod pasa i mačaka se uglavnom javlja diabetes tipa 1 koji se razvija zbog nemogućnosti pankreasa da proizvodi insulin. S obzirom da se u tom slučaju pribegava upotrebi injekcija insulina u terapiji dijabetesa, što predstavlja značajan problem vlasnicima kućnih ljubimaca, alternativni pristup koji uključuje primenu probiotika predstavlja zadovoljavajuće rešenje za tretman dijabetičnih kućnih ljubimaca. Pokazano je da pojedini probiotički sojevi laktobacila mogu pomoći u prevenciji i tretmanu dijabetesa putem imunomodulacije, sprečavanjem inflamacije, a doprinose i obnavljanju insulin produkujućih beta ćelija pankreasa. C obzirom na probleme vezane za poteškoće koje se javljaju prilikom tretmana insulinom ili primene tableta, ovim projektom želimo da vlasnicima kućnih ljubimaca preporučimo probiotički preparat u zamenu za upotrebu insulinskih injekcija i tableta u terapiji dijabetesa, što je jedino moguće ukoliko je proizvod svima dostupan, jednostavan za korišćenje i ima konkurentnu cenu. Trenutno na našem tržištu nema adekvatnih probiotičkih preparata za pse i mačke. Stoga je značaj ovog inovacionog projekta to što će proizvod razvijen tokom ovog projekta biti prvi domaći probiotički proizvod za pse i mačke proizveden isključivo od domaćih sirovina i specifičnih prirodnih izolata BMK sa probiotičkim svojstvima iz laboratorijske kolekcije realizatora. Probiotički potencijal prirodnih izolata BMK je okarakterisan u ustanovi realizatora tokom prethodnih i tekućeg projekata finansiranih od strane Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, Republike Srbije.