Poređenjem aktivnosti gena u 3D kulturama ćelija raka debelog creva sa podacima dostupnim za uzorke tumorskog tkiva pacijenata otkrivene su 32 neuobičajene varijante RNK koje pokazuju iste promene i u ćelijama u kulturi i u tumorskim tkivima. Mnogi od ovih RNK molekula imaju karakteristike koje ukazuju na moguću regulatornu ulogu u malignim ćelijama, a tri transkripta su se posebno izdvojila kao potencijalni novi biomarkeri za otkrivanje raka debelog creva.
Ova publikacija je proistekla iz projekta „SENSOGENE - Cancer Biosensors Based on Gene Regulatory Elements“ čiji je rukovodilac dr Aleksandra Nikolić, a koji je finansiran u sklopu programa PROMIS Fonda za nauku Republike Srbije.
Comparative RNA-Seq Analysis of Colon Spheroids and Patient-derived Tissues Identifies Non-Canonical Transcript Isoforms of Protein-Coding Genes Implicated in Colon Carcinogenesis