Nova publikacija

Grupa za eko-biotehnologiju i razvoj lekova objavila je u časopisu „Journal of Polymers and the Environment“ rad pod nazivom „Tuning Properties of Sustainable Castor Oil Based Polyurethanes With Bacterial Biomass as Fillers“.
Nova serija bio-poliuretana (bio-PU) sintetisana je korišćenjem ricinusovog ulja i heksametilendiizocijanata kao sredstva za umrežavanje, bez dodatka katalizatora. Za ojačavanje bio-PU je korišćena bakterijska biomasa, a u ovom radu je prvi put upotrebljena biomasa dobijena iz različitih bioprocesa. Ispitivana su različita svojstva sintetisanih bio-PU materijala, uključujući mehaničku čvrstoću, optičku prozirnost, kontaktni ugao s vodom i citotoksičnost. Rezultati su pokazali da vrsta bakterijske biomase, kao i veličina i raspodela njenih čestica, značajno utiču na svojstva materijala. Svi ispitani bio-PU pokazali su sposobnost pamćenja oblika, a ujedno su se pokazali netoksičnim za ljudske ćelije. Ova studija ukazuje na potencijal bakterijske biomase u razvoju novih, održivih biomaterijala koji su značajni za razvoj cirkularne bioekonomije.
Publikacija je proistekla iz projekta “EcoPlastiC – Eco conversion of lower grade PET and mixed recalcitrant PET plastic waste into high performing biopolymers” koji finansira Evropska komisija u sklopu poziva EIC Pathfinder Open. IMGGI je partner na ovom projektu koji koordinira Technological University of the Shannon: Midlands Midwest. Rukovodilac projekta u IMGGI je dr Jasmina Nikodinović-Runić.