ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Протеомске и транскриптомске промене узорковане дефицијенцијом азота у извор и увир ткиву листова панашираног кукуруза и мушкатле - VARIEGOMICS

Билатерални пројекат између Републике Србије и Републике Француске, Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Министарства иностраних послова Републике Француске, 2023-2024
Руководилац: Др Марија Видовић, ИМГГИ
Учесници: Др Јелена Самарџић, др Бојана Бановић Ђери, Дејана Милић, Ана Пантелић

Азот (N) је главни макроелемент неопходан за одржавање приноса и квалитета усева. Прекомерна примена азотних ђубрива неизбежно доводи до деградације земљишта, загађења воде и ваздуха. Разумевање молекуларних механизама који леже у основи толеранције биљака на низак садржај N у земљишту повећаће степен искоришћења N, доводећи до пораста приноса усева и промовисања одрживе пољопривреде. Панаширани листови (нпр. мушкатле, Pelargonium zonale) су одличан модел систем за испитивање флуксева угљеника између изворних и увирних ткива истог листа, што обезбеђује једнаке микросрединске услове.

Циљ овог пројекта је да утврди да ли повишене аминокиселине у ткиву листова панаширане мушкатле и кукуруза које представља увир, могу да надокнаде недостатак N у ткиву листова означеног као извор. Добијена листа кандидата гена и протеина укључених у ову компензацију представљаће доказ концепта за даље побољшање приноса и способности кукуруза и других усева који се гаје на земљишту са недостатком N.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET