Skip to main content

ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

BioECOLogics
Биолошки терапеутици са додатом вредношћу кроз еколошки одрживе путеве

Биотерапеутици су довели до револуције када је у питању лечење канцера, доказали су се ефикасним код лечења комплексних инфекција, променили су животе људи са ретким болестима а уједно представљају и наду за пацијенте који до сада нису могли да нађу ефикасан третман за своја здравствена стања. Мана ових терапеутика јесте њихова екстремно висока цена и као такви нису широко доступни. BioECOLogics пројекат ће пружити економичну и природно одрживу производњу путем био-упцyцлинг процеса (рециклажа уз стварање додатне вредности) као и иновативних формулација, све у циљу креирања еколошких терапеутика нове генерације. Пројекат ће експлатисати велики потенцијал природних бактеријских продуката (пиоцианина, пиролнитрина, пиовердина, ундецилпродигиозина и стауроспорина) са доказаним биолошким активностима (антиканцер, антифунгалним, антибиофилм и антивирусним дејством) у циљу креирања биотерапеутика.

Функционални, 100% биолошки терапеутици са напредним особинама као што су побољшана активност, одложено дејство, синергетска активност са есенцијалним и племенитим металним јонима, смањена цена и смањени угљенични отисак биће произведени, формулисани и процесуирани коришћењем иновативних техника попут интензификовања ферментативних биопроцеса, оптимизације структуре путем биокатализе и формулације коришћењем есенцијалних и племенитих метала, као и коришћењем биополимерних носача за лекове. Самим тиме, BioECOLogics ће дати сет јединстевних производа који ће представљати права решења за широки дијапазон биомедицинских проблема. На овај начин пројекат ће допринети смањењу недостатка нових биолекова али у исто време пројекат уважава дугорочну стратегију ЕУ до 2050. ка климатски неутралној Европи, заменом материјала од фосилних ресурса биолошким и одрживим материјалима. Нови био-упцyцлинг путеви ће бити развијени на основу биотехнолошке валоризације отпадних материјала у нове биофармацеутске формулације кроз бактеријске ферментације и иновативне формулације добијених молекула.

Приступ пројекта ће бити мултидисциплинаран кроз комбиновање микробиологије, биотехнологије, неорганске и процесне хемије као и фармације. Поред мултидисциплинарне природе пројекта, трансфер знања између истраживача, индустрије као и других заинтересованих страна позитивно ће утицати на свеукупну релевантност експлоатације резултата и дисеминације. 

Програм ИДЕЈЕ, Фонд за науку Републике Србије, 7730810, 2021-2024

Руководилац: др Јасмина Никодиновић-Рунић, ИМГГИ

Учесници: др Сандра Војновић, др Татјана Илић-Томић, др Сања Јеремић, др Душан Миливојевић, др Ивана Алексић, др Сања Шкаро Богојевић, др Биљана Глишић, др Дарко Ашанин, др Нада Савић, др Наташа Скоко, Брана Пантелић, Тина Андрејевић, Невена Стевановић,

Научнo-истраживачке институције:

1) Институт за Молекуларну Генетику и Генетичко Инжењерство, Универзитет у Београду (ИМГГЕ), Србија

2) Природно-Математички Факултет, Универзитет у Крагујевцу (ПМФКГ), Србија

3) Институт за Информационе Технологије Крагујевац, Университет у Крагујевцу (ИИТКГ), Србија

4) Међународни центар за генетички инжењеринг и биотехнологију (ИЦГЕБ), Трст, Италија 

За више детаља посетите  www.bioecologics.rs.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET