ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Евалуација експресије AKR1B1 у строми колоректалних тумора

Научно-истраживачки пројекат у оквиру научне и технолошке сарадње између Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Савета за научнотехнолошка истраживања Турске, 2021-2024
Руководилац: Др Александра Николић
Учесници из ИМГГИ: Др Сандра Драгичевић, Јована Деспотовић, Тамара Бабић

Алдо кето редуктазе (АКР) су велика породица оксидоредуктаза које могу да користе електроне из NADPH и редукују супстрате, укључујући глукозу, ретиноиде и бројне лекове. Директно су повезани сапатофизиологијом дијабетеса. Недавно смо показали да експресија АКR1B1 и АКR1B10, две најбоље проучаване изоформе АКР, играју пресудну улогу у прогресији колоректалног карцинома (КРК). Ови гени се могу сматрати биомаркерима, јер је комбинација повишене експресије АКR1B1 и снижене експресије АКR1B10 у значајној корелацији са слабим преживљавањем без болести у КРК, високом стопом епителне у мезенхималну транзицију (ЕМТ) и повезана је са фенотипом Конзензусно молекуларног подтипа (Consensus Molecular Subtype, CMS)-4 кога карактеришу изражене мезенхималне особине. Све се више верује да микроокружење тумора значајно доприноси иницијацији и прогресији многих различитих врста рака. Извршили смо прелиминарну биоинформатичку процену и приметили да је експресија АКR1B1 (али не и АКR1B10) била значајно већа у стромалном делу у поређењу са епителним делом KRK ткива. Ови подаци сугеришу да стромална експресија АКR1B1 може допринети прогностичким предвиђањима за овај ген. Овим пројектом желимо први пут да утврдимо која компонента стромалног дела доприноси експресији АКR1B1 у KRK и да ли стромална експресија АКR1B1 доприноси прогностичкој вредности гена. Испитаћемо и да ли експресија АКR1B1 може предвидети одговор на неоадјувантни третман у KRK, што до сада није проучавано. Резултати ове студије имају велики потенцијал да пруже драгоцене информације везано за ефекат строме на експресију прогностичких/предиктивних биомаркера у пољу биологије рака.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET