Skip to main content

ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Ноћ истраживача 2020: Лов на благо

Јуришање градом уз мапу са локацијама, извођење експеримената и усвајање нових знања из физике, хемије или биологије, уз много забаве и акције – тако је изгледао научни Лов на благо током претходних година.

С обзиром на то да ће, у складу са тренутном ситуацијом и важећим мерама, Европска ноћ истраживача ове године бити одржана у виртуелном свету, организатори манифестације одлучили су да Лов на благо организују на нешто другачији начин.

Током седам дана, почев од 17. новембра, на сајту www.nocistrazivaca.rs и друштвеним мрежама фејсбук и инстаграм биће објављиван по један научни задатак. Као крајњи резултат свих упутстава малишани треба да добију прави кристал, који би требало фотографисати и послати на адресу lovnablago2020@gmail.com. Уз фото материјале потребно је навести име и презиме контакт особе, адресу становања и број телефона.

Да би се припремили за Лов на благо и спремно дочекали прве задатке, родитељи и малишани већ сада могу да набаве неопходан материјал. За прављење кристала потребно је припремити: плави камен (прах, не раствор), вода (пожељна је деминерализована вода, попут оне која се користи за пеглу), посуда за кристализацију (нпр. чаша, шоља, чинија), посуда за загревање раствора (метално лонче, џезва), конац (најлон или за шивење), држач за кристал (оловка).

Сва деца која изведу успешно задатке и пошаљу фотографије својих радова добиће дипломе младих истраживача, а сто педесет најлепших и најзанимљивијих кристала биће посебно награђено.

Списак награђених биће објављен у четвртак, 26. новембра на званичном сајту www.nocistrazivaca.rs, уз распоред за доделу награда која ће бити организована у петак 27. новембра, у оквиру Европске ноћи истраживача. Преузимање награда је лично.

Европска ноћ истраживача у Србији финансирана је из програма „ХОРИЗОН 2020“ који представља највећи програм Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма Марија Склодовска-Кири. Манифестација се у Србији реализује кроз три пројекта, а Лов на благо организује се у оквиру пројекта SCIMFONICOM 2020 (Science in Motion for Friday Night Commotion). Овим пројектом координише Факултет за физичку хемију Универзитета у Београду, а партнер на пројекту је Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду.

www.nocistrazivaca.rs 

www.facebook.com/nocistrazivacabg 

noc istrazivaca 2020

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET