ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ

Удружење за примењену микробиологију, 2022-2023
Руководилац: Др Сања Јеремић, ИМГГИ
Учесник из ИМГГИ: Др Александра Николић

Ученици средњих школа ће бити стимулисани да се укључе у експеримент осмишљен да се изолују и окарактеришу бактерије способне да расту при високим концентрацијама детерџента кроз активност која укључује следеће кораке:

1. Под надзором родитеља, ученици ће узорковати воду из својих кухињских одвода користећи јефтин материјал доступан у домаћинствима;

2. Под надзором наставника, ученици ће култивисати бактерије из својих узорака воде на медијуму са високом концентрацијом детерџента како би одабрали бактерије које могу да разграђују ове хемикалије;

3. Наставници ће изабрати неколико узорака који ће представљати њихову школу, а координатор пројекта ће организовати њихову испоруку у лабораторију;

4. Ученици ће заједно са наставницима учествовати у онлајн радионици која ће демонстрирати и објаснити како се врше лабораторијска обрада и молекуларна анализа узорака.

На почетку пројекта, координатор ће директно контактирати школе и повезати се са школама заинтересованим за учешће преко контакт особе. Документ са објашњењем структуре пројекта са упутством за узорковање, култивацију бактерија и одабир узорака биће достављен свакој заинтересованој школи. Школе ће организовати учешће групе ученика, било из одабраног одељења или кроз тематске секције (биолошке или хемијске). Свака школа ће изабрати три узорка култивисаних бактерија за слање координатору пројекта. Узорци ће бити анализирани у институцији координатора пројекта док ће учесници пројекта пратити овај процес у виду радионица које ће се састојати од уводног предавања о употреби микроорганизама у биотехнологији и примени бактерија које разграђују детерџенте у ремедијацији воде, као и демонстрације екстракције ДНК и анализе узорака које су прикупиле школе у живом преносу и дискусије у којој ће учествовати сви учесници радионице. Биће укључено неколико школа по радионици како би ученици разменили своја искуства и свој рад сагледали као део већег истраживачког пројекта који води до биотехнолошког решења које би могло да побољша квалитет воде и тиме допринесе глобалној економији.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET