ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Фармакогеномички маркери у имуносупресивној и имуномодулаторској терапији: од валидираних маркера до китова за генотипизацију и клиничких алгоритама

Руководилац: др Бранка Зукић

Фармакогенетика представља студију варијација ДНК секвенци и генске експресије и њихов однос са ефикисаношћу и токсичношћу лекова. Представља базу за имплементацију персонализоване медицине, младог, али брзо напредујућег поља здавствене заштите. Циљ фармакогенетике је да идентификује геномске и клиничке информације да би код пацијента предвидела одговор на терапију. Фармакогенетика потпуно мења старомодну терапијску парадигму „једна доза за све пацијенте“ и „метод погрешки и погодака“, а уводи нови, персоналозовани концепт „одабир одговарајућег терапеутика у одговарајућој дози у складу са специфичним генетичким потписом пацијента“. Комбининована терапија тиопуринима, метотрексатом и кортикостероидима представља окосницу лечења различитих малигних, аутоимунских и инфламаторних болести. Употреба ових имуносупресива код пацијената носилаца генских варијанти у генима укљученим у метаболизам лекова, може довести до тешке токсичности, нежељених ефеката или слабог одговора на терапију. У оквиру овог пројекта, истраживаћемо фармакогеномичке маркере повезане са одоговором на имуносупресивне и имуномодулаторске лекове: меркаптопурин, метотрексат и кортикостероиде. Ови фармакогенетички маркери ће бити валидирани у српској и словеначкој популацији болесника са акутном лимфобластном леукемијом (АЛЛ), реуматоидним артритисом (РА), псоријазом и пацијентима са трансплантираним бубрегом. Овај пројекат ће реализовати истраживачки тимови из Србије (Лабораторија за молекуларну биомедицину, Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерсво, Универзитет у Београду) и Словеније (Лабораторија за фармакогенетику, Медицински факултет, Универзитет у Љубљани). Обе групе које учествују у сарадњи већ су урадиле велики број фармакогеномичких студија, тражећи фармакогеномичке маркере код болесника оболилих од дечје АЛЛ и других карцинома и у реуматоидном артритису. Досадашњи резултати су имали значајан утицај на ово поље истраживања. Очекивани резултати овог заједничког пројекта су идентификација фармакогенимичких маркера значајних за одговор на имуносупресивне и имуномодулаторске лекове, валидација клиничко-фармакогеномичких модела и дизајн фармакогеномичких китова и алгоритама за имплементацију лечења широког спектра болести базираног на генетском запису пацијената који захтевају овакаво лечење. Ови резултати ће допринети побољшању живота пацијената као и смањењу трошкова редуковањем неефикасног лечења и самим тим важан допринос здравственим системима Србије и Словеније. Будући да овакви фармакогенетички китови нису још увек доступни, пацијенти и здравствени системи широм света ће имати користи од овог пројекта. Наше истраживање може, такође, да доведе до нових патената. Поред тога, оригиналност и актуелност истраживачког поља као и превођење у клиничку праксу ће омогућити докторантима и посдокторантима да наставе своја истраживања у оквиру нашег билатералног пројекта. Транслациони аспект нашег програма је да нађе нове, потенцијалне дијагностичке и фармакогенетичке маркере одговора на терапију који ће подржати персонализовану медицину.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET