ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Етногенеза Срба у средњем веку: упоредна анализа историјско-културног наслеђа, генетичког материјала и предмета материјалне културе са аспекта аналитичке хемије

Руководилац: Др Ирена Цвијановић, Историјски институт Београд

У оквиру наведеног пројекта у Лабораторији за хуману молекуларну генетику реализује се потпројекат "Молекуларно генетичка анализа ДНК у популацијама које су насељавале подручје Југозападне Србије у периоду од бронзаног доба до средњег века" чији је руководилац др Наташа Ковачевић Грујичић. Истраживање је фокусирано на анализу варијабилности митохондријске ДНК (мтДНК) савремене популације Србије са популационо-генетичког, филогенетског и филогеографског аспекта. Постављени су следећи циљеви: анализа диверзитета мтДНК савремене српске популације; анализа спектра и учесталости мтДНК хаплогрупа; утврђивање генетичких односа између српске и осталих европских популација; филогенетска и филогеографска анализа комплетно секвенцираних митогенома уочених у српској популацији у циљу процене времена настанка појединих мтДНК линија као и детекције линија које су потенцијално специфичне за Балканско полуострво. Филогенетске/филогеографске анализе допринеће бољем разумевању еволуције појединих мтДНК хаплогрупа као и утврђивању доприноса различитих миграција које су се одвијале кроз територију Балкана у успостављању садашњег обрасца варијабилности матерналног генског пула популације Србије.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET