ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Генотипизација 30 грла кривовирске овце са подручјa Републике Србије применом молекуларних маркера у циљу утврђивања нивоа генетичког диверзитета популације и очувања генофонда

Институт за сточарство, 14/360, 2022
Руководилац: Др Јелена М. Алексић, ИМГГИ

Праменка је једна од аутохтоних раса оваца у Републици Србији, која је веома хетерогена и обухвата 7 сојева. С обзиром да су разлике у морфолошким и производним карактеристикама сојева недовољне за њихово издвајање у засебне расе, неопходно је обавити њихову генетичку карактеризацију применом молекуларних маркера, која представљају допуну морфолошкој карактеризацији и која може помоћи у решавању недоумица у случајевима када се на основу релативно малих разлика у фенотипу не може једнозначно утврдити да ли се ради о једној или више раса. Кривовирска овца је један од сојева праменке који се данас углавном гаји у источној Србији, на подручју Кривог вира, али се може наћи и у осталим крајевима Републике Србије. Циљ овог пројекта је генотипизација 30 грла кривоворске овце применом најмање 12 једарних микросателита и њихова компаративна анализа са популацијама каракачанска, пиротска и бардока праменке, ради утврђивања генетичког статуса и односа популација, као и детерминације броја раса оваца. Поред тога, биће анализирана и варијабилност контролног региона митохондријског генома кривовирске овце, која ће бити коришћена за компаративну анализу са наведеним и другим популацијама/расама/сојевима, за које постоје адекватни подаци у јавној банци гена (GenBank), а у циљу бољег разумевања еволутивне историје оваца са подручја Републике Србије. Добијени подаци могу бити коришћени од стране Главне одгајивачке организације за формулисање смерница за очување генофонда аутохтоних раса оваца, што ће омогућити унапређење одгајивачког програма за овце, као и унапређење сточарства и пољопривреде у Републици Србији.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET