ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Генотипизација оваца (Ovis aries) са подручјa Републике Србије применом молекуларних маркера у циљу детерминације броја раса и очувања њиховог генофонда

Институт за сточарство, 14/277, 2021-2022
Руководилац: Др Јелена М. Алексић, ИМГГИ

Овчарство представља веома важну грану пољопривреде Републике Србије која, за разлику од осталих грана сточарства, показује тренд раста током последње деценије. Ово се односи на повећање бројности високопродуктивних, интродукованих раса оваца, док бројност домаћих, локално адаптираних популација оваца показује успорени тренд раста. С обзиром да локално адаптиране популације оваца представљају јединствен и непроцењив генетички ресурс Србије, који је настао у специфичним еколошким условима карактеристичним за наш регион и који је континуирано, током дугог временског периода обликован у складу са специфичним условима исхране као и веома комплексном демографском динамиком популација условљеном бројним миграцијама и контролисаним/неконтролисаним укрштањима, њихово очување представља један од стратешки важних циљева државе, која почевши од 2012. године континуирано обезбеђује субвенције за сточаре који држе уматичена грла оваца. Циљ овог пројекта је генотипизација 200 грла оваца популација каракачанска, пиротска и бардока праменке применом најмање 12 једарних микросателита у циљу утврђивања нивоа генетичког диверзитета и генетичке диференцијације, ради поуздане детерминације раса и њиховог адекватног очувања, као и утврђивање варијабилности контролног региона митохондријског генома и компаративна анализа са релевантним подацима доступним у јавној банци гена (GenBank) ради бољег разумевања еволутивне историје оваца са подручја Републике Србије. Добијени подаци могу бити коришћени од стране Главне одгајивачке организација за унапређење одгајивачких програма за овце, што представља значајно унапређење система очувања животињских генетичких ресурса оваца у нашој земљи, који ће стога бити усклађен са савременим трендовима који се данас примењују у Европи и свету. Пројекат представља велики искорак у овој области и доприноси унапређењу сточарства и пољопривреде у Републици Србији.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET