ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Испитивање могуће примене директних инхибитора тромбина у терапији малигног тумора дебелог црева човека

Програм "Покрени се за науку" компаније Филип Морис, 2020-2021
Руководилац: Др Бранко Томић, ИМГГИ
Учесници из ИМГГИ: Др Маја Гвозденов, Марија Цумбо, Срђан Бошковић

Малигни тумор дебелог црева годишње погађа преко милион људи широм света и представља један од водец́их узрока смрти повезаних са тумором. Упркос бројним студијама и напретка у разумевању молекуларних механизама који доводе до појаве тумора дебелог црева, тренутне терапијске могућности су ограничене, посебно за пацијенте са прогресијом и метастазама. Испреплетана природа малигног тумора и коагулације крви позната је више од 150 година и све већи број података указује да фактори коагулације такође показују да могу имати улогу у туморогенези. Тренутна истраживања показују улогу једног од кључних регулатора у коагулацији крви (тромбина), у расту и прогресији тумора, а детектован је и у микросрединама тумора у ткивима у којима се у физиолошким условима не синтетише. Наши прелиминарни резултати истраживања на in vitro систему ћелијских линија пореклом од тумора дебелог црева човека, указују на могућу улогу тромбина у развоју неопластичних промена. Претпоставка је да би коришћење директних инхибитора тромбина (група нових антикоагулантних лекова) спречило даљи развој и компликације болести тумора. Циљ овог истраживања је да се in vivo, на моделу зебрица (Danio rerio), испита да ли у и којој мери директни инхибитори тромбина делују на туморске ћелије и да ли могу да утичу на неку од њихових особина (раст, деобу, миграцију). У овом пројекту биће коришћено неколико типова ћелијских линија пореклом од тумора дебелог црева човека, различитог метастатског потенцијала и карактеристика. Флуоресцентно обележене испитиване туморске ћелије биће ињектирањем трансплантиране у зебрице, модел систем који омогућава процену метастатског и ангиогеног потенцијала ћелија карцинома. Овако формиран ксенотрансплантирани модел систем ће бити третиран изабраним директним инхибиторима тромбина, како би се in vivo пратио одговор туморских ћелија. Уколико резултати покажу да директни инхибитори тромбина могу да утичу на ћелије тумора, у значајној мери би се допринело даљем испитивању приступа лечења људи оболелих од малигних тумора. Применом одговарајуће терапије може се доћи до смањења стопе смртности услед тумора дебелог црева и компликација током лечења, као и код других типова тумора.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET