ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Nano-MDSC-Thera - Novel Immunotherapeutic Approaches for Autoimmune Diseases based on Myeloid Derived Suppressor Cells induced by Nanomaterials

Програм за изврсне пројекте младих истраживача (ПРОМИС), Фонд за науку Републике Србије, 6062673, 2020-2022
Руководилац: Др Сергеј Томић, научни сарадник, Институт за примену нуклеарне енегрије, Универзитет у Београду
Учесници из ИМГГИ: Др Јелена Ђокић, Душан Радојевић

Постоји велика потреба за новим и ефективнијим приступима за лечење мултипле склерозе (МС), аутоимунског обољења (АО) које се карактерише прејаком активацијом инфламацијских мијелоидних ћелијама и дисбиозом микробиоте црева (МЦ). Супресорске ћелије мијелоиднг порекла (MDSC) имају изванредан имунорегулаторни потенцијал, али је њихова улога и терапијски потенцијал за лечење МС недовољно проучена. Nano-MDSC-Thera је окупио мултидисциплинарни тим са Института за примену нуклеарне енергије, Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство и Технолошко-металуршког факултета, у циљу проналажења нових терапијских приступа за лечење АО помоћу MDSC. Испитивањем корелације између МЦ и функције хуманих MDSC in vitro (Т.1), као и терапијског потенцијала ових ћелија у мишјем моделу експерименталног аутоимунског енцефаломијелитиса (ЕАЕ) (Т.2); проналажењем начина за циљано повећање толерогеног потенцијала MDSC помоћу имуносупресивних наночестица (NP) in vitro (Т.3), и in vivo, достављањем NP помоћу биоразградивих нановлакана у ЕАЕ моделу (Т.4) Nano-MDSC-Thera ће допринети бољем разумевању улоге MDSC у АО, и њиховог терапијског потенцијала 1) као ћелијске терапије помоћу MDSC добијених in vitro, 2) њиховом циљаном индукцијом коришћењем најсавременијег наномедицинског приступа, 3) проналажењем нових начина за повећање толерогених ефекта MDSC у АО модулацијом састава МЦ и њихових метаболита. Ово ће омогућити проналажење нових прецизнијих приступа у лечењу АО, нове пројекте усмерене ка клиничким испитивањима, као и смањење трошкова лечења АО у здравственом сектору. Истовремено ће пројекат омогућити формирање новог мултидисциплинарног истраживачког тима, образовање нових младих стручњака у овој области, повећање научног и иновативног капацитета тима, и ојачати њихове односе са индустријским сектором, а омогућиће и подизање свести о АО међу широм популацијом.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET