ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Проучавање молекуларних механизама укључених у одржавање плурипотентности и диференцијацију матичних ћелија“

Руководилац: Др Милена Стевановић, ИМГГИ

И поред интензивних истраживања још увек се мало зна о молекуларним механизмима који контролишу плурипотентност, само-обнављање, одређивање судбине и диференцијацију матичних ћелија. Досадашња истраживања су показала да регулаторни механизми одговорни за одржавање плурипотентности и диференцијацију матичних ћелија зависе од сигналних путева који су дефинисани координисаном активношћу бројних транскрипционих фактора.

Сва досадашња истраживања указују да SОX транскрипциони фактори имају значајну улогу у процесима само-обнављања, одржавања плурипотентности, одређивања судбине и диференцијације матичних ћелија. Због тога су предложена истраживања усмерена на проучавање улоге појединачних чланова SОX фамилије транскрипционих фактора у одржавању својстава матичних ћелија, као и у процесима опредељивања и диференцијације у специјализоване ћелијске типове.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET