Skip to main content

ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Завршни скуп пројекта МПШВ

Завршни скуп пројекта “Очување анималних генетичких ресурса применом молекуларно-генетичке карактеризације – модел буша говеда”, финансираног од стране Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, број 680-00-00041/1/2021-02, одржан је у петак, 16. 09. 2022. године у просторијама ИМГГИ. Присутним званицама се на отварању скупа обратила директорка института, др Јелена Беговић, која је нагласила значај примене науке и нових технологија у очувању биодиверзитета и одрживом и иновативном коришћењу генетичких ресурса домаћих животиња. Др Срђан Стојановић, из сектора за рурални развој Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, истакао је значај животињских генетичких ресурса за нашу државу као и напоре које Србија улаже у њихово очување, чему неупитно доприносе и пројекти попут овог, реализованог на ИМГГИ. Директор Института за сточарство, др Чедомир Радовић, исказао је задовољство због тога што држава препознаје потребу за унапређењем очувања животињских генетичких ресурса применом нових методологија, попут молекуларно-генетичке карактеризације, као и наду да ће се овакве активности наставити и у будућности.

Руководилац пројекта, др Јелена М. Алексић, затим је присутним званицама - директорима пољопривредних саветодавних и стручних служби, представницима главне, регионалних и основних одгајивачких организација, одгајивачима, професорима факултета и истраживачима, представила резултате пројекта, у чијој реализацији је учествовао мултидисциплинарни тим од 12 експерата из четири реномиране научне институције у Србији: ИМГГИ, Институт за сточартсво, Пољопривредни факултет Универзитета у Београду и Факултет ветеринарске медицине Универзитета у Београду.

На скупу су презентовани и резултати пројекта “Очување анималних генетичких ресурса применом молекуларно-генетичке карактеризације – аутохтоне расе свиња”, од стране директора Института за сточарство, др Чедомира Радовића, а укратко су представљени и текући национални пројекти финансирани од стране Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије који се односе на морфолошку и генетичку карактеризацију оваца расе Праманка – руководилац др Драгана Ружић Муслић из Института за сточартсво, пројекат банке гена животњских генетичких ресурса – руководилац др Јелена М. Алексић из ИМГГИ, као и CLIAVE пројекат финансиран од стране Европске Уније који се односи на пољопривредно-стручно усавршавање усмерено на климу, у којем учествује Институт за сточарство.

Учесницима скупа представљен је и пробиотик за животиње Хиравет, компаније ИнветЛаб.

Завршна порука скупа била је да успостављене сарадње институција укључених у очување животињских генетичких ресурса треба наставити, као и даљи рад на унапређењу очувања животињских генетичких ресурса у Србији.

Прилози о пројекту:

https://www.prva.rs/web-tv/info/plodovi/plodovi-23-04-2022-2143943
https://www.youtube.com/watch?v=wxw42pCox0g
https://www.novosti.rs/c/ekonomija/poljoprivreda/1151991/sacuvaju-domace-rase-strucnjaci-odrzali-pirotskim-stocarima-predavanje-ocuvanju-autohtonih-rasa-domacih-zivotinja-foto

mpsv

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET