Генска регулација у туморима
-
Група за генску регулацију у туморима се бави проучавањем структуре и функције регулаторних ДНК и РНК елемената и њиховом улогом у настанку и развоју малигних болести.
Главне теме истраживања су:
- Алтернативни генски промотори - активност у различитом ћелијском и физиолошком контексту и интеракција са регулаторима транскрипције и малим РНК
- Некодирајуће РНК - структура и функција, интеракциони партнери, експресија у различитом ћелијском и физиолошком контексту и улога у процесима релевантним за карциногенезу
- 5'-нетранслатирајући региони (5'-УТР) - профил експресије транскрипата са различитим 5’-УТР у различитом ћелијском и физиолошком контексту и интеракција са регулаторима транслације и микроРНК
- Сигнални пут ТГФБ - структура и функција алтернативних промотора и 5'-УТР гена који кодирају учеснике сигналног пута, интеракција иРНК са микроРНК и карактеризација функционалних варијанти
- Одговор на хемиорадиотерапију - карактеризација молекуларних механизама у основи комплетног патолошког одговора и хеморадиорезистенције
Фокус истраживања је на солидним туморима гастроинтестиналног тракта: колоректалном карциному, карциному панкреаса, хепатоцелуларном карциному и оралном карциному. Испитивања такође обухватају карцином плућа, карцином штитне жлезде и карцином јајника.
Истраживања се врше на 2Д и 3Д ћелијским културама и узорцима туморског и нетуморског ткива добијеним приликом ресекције тумора или биопсије. Посебна пажња је посвећена развоју модел система за ex vivo стимулацију туморског ткива у циљу испитивања механизама и детерминанти одговора на хемиорадиотерапију.
Поред класичних техника молекуларне и ћелијске биологије у раду се користе савремени биоинформатички приступи и методе великог обухвата нове генерације - транскриптомика и протеомика.
У рад су укључени студенти свих нивоа студија кроз реализацију семинарских и научно-истраживачких радова.
Иновационе активности су усмерене на испитивање потенцијала регулаторних ДНК и РНК елемената као биосензора, биомаркера и терапијских мета у малигним болестима.
-
Александра Николић
Научни саветникГрупа за генску регулацију у туморима
Лабораторија за молекуларну биологијуДр Александра Николић је научни саветник и руководилац Групе за генску регулацију у туморима. У ИМГГИ је запослена од 2002. године, а од 2024. је ангажована и као координатор Канцеларије за управљање и подршку пројектима.
Бави се проучавањем поремећаја транскрипционе регулације у солидним туморима са фокусом на туморе гастроинтестиналног тракта. Њена истраживања су усмерена на идентификацију регулаторних елемената ДНК и РНК који се специфично понашају у малигној ћелији са идејом да могу послужити као биомаркери или биосензори, као и за развој циљаних терапија за малигне болести. Руководила је пројектом SENSOGENE у склопу програма ПРОМИС Фонда за науку кроз који је у своја истраживања увела рад на 3Д ћелијским културама и биоинформатичке приступе. Посебно је заинтересована за мултидисциплинарне сарадње које би омогућиле напредне анализе и бољу искоришћеност доступних транскриптомских и протеомских података, развој биомаркера и биосензора као дијагностичких алата за примену у клиничком окружењу, као и развој нове генерације терапеутика на бази молекула РНК.
Интензивно се бави научном едукацијом и комуникацијом и на овом плану сарађује са великим бројем средњих школа, центрима за теленте, ИС Петница и студентским удружењима. Била је ментор 5 докторских дисертација, 9 мастер радова и 11 дипломских радова, као и супервизор пракси и студентских радова више од 100 студената основних студија. Од 2011. године је руководилац Програма биологије и хемије за средњошколце. Реализатор је већег броја едукација и радионица у области академских вештина, а на Биолошком факултету је од 2017. гост-предавач на овом предмету. Учествовала је у свим пројектима које је ИМГГИ реализовао у склопу програма Ноћ истраживача Европске комисије и била је руководилац два оваква пројекта, SCIMFONICOM И SCIMFONICOM 2.013. Креирала је "Игру каријерног развоја" (издања за средњошколце, студенте и докторанде) која је намењена упознавању са изазовима рада у науци на забаван начин прилагођен узрасту.
-
ВИШИ НАУЧНИ САРАДНИЦИ
НАУЧНИ САРАДНИЦИ
ИСТРАЖИВАЧИ САРАДНИЦИ
ИСТРАЖИВАЧИ ПРИПРАВНИЦИ