Нова ароматична сорта хмеља из Бачког Петровца за производњу занатског пива
Фонд за иновациону делатност Републике Србије, Програм раног развоја, 51815, 2022-2023
Руководилац: Игор Ђуриш, pharm-ADVICE Ltd
Учесник: Др Јелена М. Алексић
Индустрија занатског пива, која се данас веома брзо развија, у великој мери зависи од хемијског састава цвасти хмеља (Humulus lupulus), званих шишарке хмеља, које представљају есенцијални састојак који одређује укус и ексклузивност пива, који су високо цењени од стране конзумената занатског пива широм света који имају софистициран укус.
У 2021, вредност убраног хмеља широм света била је ~900 милиона евра. Највећи произвођачи хмеља су САД и Немачка, где је развој нових сорти хмеља вишемилионски посао компанија за производњу хмеља (нпр. Iakima Chief, Barth Haas) и/или истраживачких институција (нпр. Hops Breeding Company, SAD). Од 286 сорти хмеља регистрованих 2019. године (Међународна конвенција узгајивача хмеља), оне развијене у последњој деценији чине до 36% тренутне производње хмеља. Глобална потражња за развојем и употребом нових сорти хмеља углавном је последица глобалног повец́ања броја занатских пивара, које имају за циљ да понуде конзументима ексклузивна пива јединственог укуса.
У Србији су регистроване 3 интернационалне и 3 домацће сорте хмеља које се данас гаје на око 8 ха. Узгој хмеља је, међутим, престао 1990-их. Основни циљ нашег пројекта је развој нове сорте ароматичног хмеља из тренутно неискоришц́еног генофонда хмеља, за производњу ексклузивног и јединственог пива које ће се у почетку производити локално, у домаћим занатским пиварама, али са потенцијалом проширења производње на регионалне и глобалне размере.
Наш успех заснива се на добро познатој чињеници да је локални дивљи и полудивљи хмељ боље прилагођен локалној клими, има боље приносе и отпорност на штеточине/болести, као и да је поседује неистражен, али потенцијално веома вредан хемијски састав шишарица које се могу користити за производњу занатског пива. Клонски ћемо умножити ~20 дивљих и полудивљих генотиопова хмеља из Војводине, проценити хемијски састав њихових шишарица у односу на релевантна једињења која одређују квалитет и ексклузивност пива, и производити пиво у локалним занатским пиварама, које ће оцењивати потрошачи и професионалци. Биљке хмеља које дају најбоље пиво биће упоређене на геномском нивоу са међународним и локалним сортама, користећи СНП геномске маркере, како би се добио њихов јединствени генетски профил, неопходан за заштиту права оплемењивача и жига. Наша нова сорта ароматичног хмеља ће бити регистрована, имаће заштићену ознаку порекла, и биће коришћена за оплемењивање и даљи развој нових сорти хмеља.