ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Синтеза хибридних наноматеријала оксида метала и деривата 4-аминохинолина као инхибитора међубактеријске комуникације код Pseudomonas aeruginosa

Научно-истраживачки пројекат у оквиру научно-технолошке сарадње између Републике Србије и Републике Француске, програм “Павле Савић”, 2020-2021
Руководилац: Др Дејан Опсеница, Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Учесник из ИМГГЕ: Др Лидија Шенеровић

Појава резистенције бактерија на антибиотике постао је глобални здравствени проблем, па је стога развој нових приступа у лечењу бактеријских инфекција постао императив. Стратегија која највише обећава усмерена ја на инхибицију вирулентности бактерија уместо на њихово убијање, што смањује могућност за развој резистенције. Овај билатерални пројекат има за циљ развој нових хибридних материјала који се састоје од деривата хинолина, инхибитора бактеријске вируленције, и биокомпатибилних мешаних наночестица оксида метала који показују бактерицидно деловање. У основи идеје за развој оваквих композитних материјала је очекивање да ће хинолинска компонента са антивирулентним дејством смањити производњу фактора вируленције и стварање биофилма што ће обезбедити већу ефикасност мешаних оксида метала са антибактеријским деловањем, а тиме и успешно лечење мултирезистентних бактеријских инфекција.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET