ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Нови есеј за детекцију коренових нематода

Доказ концепта, Фонд за иновациону делатност Републике Србије, 5116, 2020-2021
Руководилац: Др Јелена Кушић-Тишма, ИМГГИ
Учесници из ИМГГИ: Др Јелена Самарџић, Драгана Боснић

Биљне паразитске нематоде имају велики економски значај. Међутим, како живе под земљом, представљају једне од најтежих штеточина за идентификацију и контролу. Коренове нематоде (КН) се сматрају једним од најштетнијих фитопаразита проузрокујући на годишњем нивоу милијарде долара губитка. Досадашња истраживања су детектовала коренове нематоде на отвореним пољима и пластеницима у Србији. Климатске промене погодују размножавању ових фитопаразита, па се очекује њихов повећан утицај на принос у пољопривреди. Такође, повећање глобалне трговине, тренд ка еколошком узгоју биљака и недостатак одговарајуће стратегије представљају озбиљан ризик од ових штеточина за пољопривреу. У оваквим околностима идентификција и детекција КН је круцијална. Овим пројектом предлаже се нова техника за генотипизацију КН. Наша инвенција се заснива на коришћењу одређене форме животног циклуса КН за анализу чинећи тако дијагностику ових фитопаразита брзом, поузданом и лако изводљивом.

Пројекат финансира Фонд за иновациону делатност из буџета Владе Републике Србије са раздела Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а кроз „Пројекат унапређења конкурентности и запошљавања“ (споразум о зајму Републике Србије са Светском банком).

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET