ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

NEURAD - Testing neurogenic potential of induced pluripotent stem cells derived from alzheimer’s disease patients

Програм сарадње српске науке са дијаспором: ваучери за размену знања, Фонд за науку Републике Србије, 6436225, 2020-2021
Руководилац: Др Марија Швиртлих, ИМГГИ
Учесник из ИМГГИ: Др Исидора Петровић

Измењени процеси неурогенезе у хипокампусу, детектовани у раним фазама Алцхајмерове болести, утичу на молекуларне механизме укључене у опоравак нервне функције као и когнитивне способности пацијената. Главни циљ овог пројекта је карактеризација неуралних матичних ћелија и неуралних прогенитора насталих диференцијацијом индукованих плурипотентних матичних ћелија пацијената оболелих од Алцхајмерове болести и здравих особа. Резултати ове студије могу допринети у откривању нових молекула укључених у одржавање пластичности нервног система и тако допринети у будућим стратегијама у дијагностици и лечењу ове болести.

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET