Laboratorija za molekularnu genetiku i ekologiju mikroorganizama

Istraživanje

BIOAKTIVNI MOLEKULI, BIOKATALIZATORI I BIOMATERIJALI IZ BAKTERIJA

Naučnoistraživački interesi Labratorije za molekularnu genetiku i ekologiju mikroorganizama (LMGEM) obuhvataju biotehnologiju, molekularnu genetiku, biohemiju i ekologiju mikroorganizama i njihovih zajednica.

Naša laboratorija poseduje jedinstvenu kolekciju streptomiceta i drugih bakterijskih vrsta koje nam služe kao izvor novih bioaktivnih jedinjenja i enzima od značaja za biotehnologiju.

Stručnost članova laboratorije u oblastima mikrobiologije, molekularne genetike, sintetičke hemije, veterinarske medicine, fermentacione tehnologije i biokatalize, u sprezi sa dugogodišnjim saradnjama pre svega sa industrijskim mikrobiolozima, biohemijskim inženjerima, medicinskim mikolozima i hemičarima omogućava nam da se bavimo interesantnim oblastima kao što su:

• Biotehnologija (održiva i ekološka rešenja za produkciju vrednih molekula i biomaterijala kao i za konverziju otpadnog materijala u materijale sa većom vrednošću)
  • Proizvodnja i karakterizacija bioaktivnih jedinjenja (kolekcija Streptomyces spp.)
  • Novi pristupi u antimikrobiološkim tretmanima (molekuli koji modulišu mikrobiološku komunikaciju; agensi koji modulišu virulenciju; domaćin-patogen interakcije; sprečavanje formiranje biofilmova; antifungalna terapija)
  • Biokataliza (otkrivanje i konstruisanje novih biokatalizatora za proizvodnju hiralnih molekula i poboljšanje biokatalitičkih procesa)
  • Bioremedijacija (aromatični ugljovodonici, teški metali) i biodeterioracija (kulturna dobra – slike, knjige, spomenici)
  • Utvrđivanje taksonomske strukture mikrobioloških zajednica metagenomskim pristupom i identifikacija bakterijskih izolata sekvenciranjem 16S gena.

Laboratorija za molekularnu genetiku i ekologiju mikroorganizama neprekidno traži partnere za saradnju ali istovremeno i nudi usluge koje uključuju, mikrobiološku analizu uzoraka, analizu i karakteriaciju bioaktivnih molekula u različitim model sistemima kao što su C. elegans i D. rerio, kao i dirigovanu evoluciju enzima.

Tekući projekti
Odabrane publikacije
  • Aleksić I, Šegan S, Andrić F, Zlatović M, Moric I, Opsenica D, Senerovic L. Long-chain 4‑aminoquinolines as quorum sensing inhibitors in Serratia marcescens and Pseudomonas aeruginosa. ACS Chem Biol. 2017;12(5): 1425–1434.
  • Pavić A, Glišić BĐ, Vojnović S, Warżajtisc B, Savić ND, Antić M, Radenković S, Janjić GV, Nikodinovic-Runic J, Rychlewska U. Mononuclear gold(III) complexes with phenanthroline ligands as efficient inhibitors of angiogenesis: A comparative study with auranofin and sunitinib. J Inorg Biochem. 2017;174,156-168.
  • Aleksic I, Petkovic M, Jovanovic M, Milivojevic D, Vasiljevic B, Nikodinovic-Runic J,  Senerovic L. Anti-biofilm properties of bacterial di-rhamnolipids and their semi-synthetic amide derivatives. Front Microbiol. 2017; doi.org/10.3389/fmicb.2017.02454.
  • Jeremic S, Beskoski V, Djokic L, Vasiljevic B, Vrvic M, Avdalovic J, Gojgic Cvijovic G, Slavkovic Beskoski L, Nikodinovic-Runic J. Interactions of the metal tolerant heterotrophic microorganisms and iron oxidizing autotrophic bacteria from sulphidic mine environment during bioleaching experiments. J Environ Manage. 2016;172:151-161.
  • Radivojevic J, Skaro S, Senerovic L, Vasiljevic B, Guzik M, Kenny S, Maslak V, Nikodinovic-Runic J, O’Connor K. Polyhydroxyalkanoate-based 3-hydroxyoctanoic acid and its derivatives as a platform of bioactive compounds. Appl Microbiol Biotechnol. 2016;100(1):161-172.
  • Glisic B, Aleksic I, Comba P, Wadepohl H, Ilic-Tomic T, Nikodinovic-Runic J, Djuran M. Copper(II) complexes with aromatic nitrogen-containing heterocycles as effective inhibitors of quorum sensing activity in Pseudomonas aeruginosa. RSC Adv. 2016;6:86695-86709
  • Pekmezovic M, Aleksic I, Barac A, Arsic-Arsnijevic V, Vasiljevic B, Nikodinovic-Runic J, Senerovic L. Prevention of polymicrobial biofilms composed of Pseudomonas aeruginosa and pathogenic fungi by essential oils from selected Citrus species. Pathog Dis. 2016;74(8):ftw102.
  • Ilic-Tomic  T, Genčić  M,  Živković  M, Vasiljevic B, Djokic L, Nikodinovic-Runic J, Radulović N. Structural diversity and possible functional roles of free fatty acids of the novel soil isolate Streptomyces sp. NP10. Appl Microbiol Biotechnol. 2015; 99(11):4815-4833.
  • Pavic A, Ilic-Tomic T, Pacevski A, Nedeljkovic T, Vasiljevic B, Moric I. Diversity and biodeteriorative potential of bacterial isolates from deteriorated modern combined-technique canvas painting. Int Biodeter Biodeg. 2015;97:40-50.
  • Senerovic  L, Zivkovic MD, Veselinovic  A, Pavic A, Djuran MI, Rajkovic S, Nikodinovic-Runic  J. Synthesis and evaluation of series of diazine-bridged dinuclear  platinum(II) complexes through in vitro toxicity and molecular modeling: correlation between structure and activity of Pt(II) Complexes. J Med Chem. 2105;58(3):1442-1451.

Vojvode Stepe 444a
Poštanski fah 23