Glikogenoze

O ANALIZI

Glikogenoze su grupa urođenih bolesti metabolizma koje nastaju usled poremećaja u sintezi ili razgradnji glikogena, što dovodi do nagomilavanja glikogena u različitim tkivima. Postoji preko 20 vrsta glikogenoza, i one se prema organu koji je najviše pogođen klasifikuju u jetrene, mišićne i mešovitog tipa. Preko 80% jetrenih glikogenoza čine glikogenoze tip Ia, Ib, III, VI i IX. Ukoliko lekar na osnovu kliničkih karakteristika primećenih kod pacijenta može sa velikom sigurnošću da odrediti koji gen treba analizirati, tada treba odabrati molekularno-genetički test koji podrazumeva ciljanu analizu jednog gena. Laboratorija za molekularnu biomedicinu vrši kompletnu analizu G6PC (glikogenoza tip Ia) i SLC37A4 (glikogenoza tip Ib) gena.

Tipovi uzoraka

Puna venska krv

Priprema uzorka

Za analizu se koristi 2,5 mL pune venske krvi uzete sa 3,8% Na citratom kao antikoagulansom u odnosu 9 : 1 (prilikom uzimanja krvi ne koristiti druge antikoagulanse), pri čemu je moguće dostaviti i krv koja je bila prethodno zamrznuta. Na analize ne utiče uzimanje lekova i hrane. Ukoliko je pacijent primao transfuziju krvi u poslednjih mesec dana potrebno je dostaviti uzorak bukalnog brisa.

Vreme prijema uzoraka

Uzorak se može predati svakog radnog dana u periodu od 10-13 časova. Takođe, postoji mogućnost da se uzorak posalje brzom poštom.

Opis rezultata

Preuzimanje rezultata

Rezultat i račun se šalju na kućnu adresu, a mogu se takođe podići lično na Institutu u periodu od 10-16 časova svakog radnog dana.

CENOVNIK

Naziv analizeCena (dinari)Poziv na brojTrajanje analize (radni dani)

Molekularna dijagnostika glikogenoze tip I

51.000,00