Genetičko testiranje netolerancije laktoze

O ANALIZI

Netolerancija laktoze je smanjena sposobnost varenja mlečnog šećera laktoze koju u tankom crevu razgrađuje enzim laktaza. Ukoliko je stvaranje laktaze smanjeno, nemetabolisana laktoza dospeva u debelo crevo gde podleže fermentaciji, što dovodi do tegoba koje se manifestuju dijarejom, kolikama i meteorizmom. Uzroci netolerancije laktoze mogu biti primarni i sekundarni. Primarna netolerancija laktoze je uzrokovana genetičkim faktorom tj. mutacijom u regulatornom regionu gena za laktazu (LCT). DNK analiza je indikovana kod pacijenata sa problemima u varenju, dijarejama, nadutošću, bolovima u stomaku, gasovima koji su povezani sa konzumiranjem mleka. Podatak može biti značajan i u lečenju drugih bolesti, kao što su celiakija, Kronova bolest i zapaljenske bolesti creva.

Tipovi uzoraka

Priprema uzorka

Za analizu se koristi 2,5 mL pune venske krvi uzete sa 3,8% Na citratom kao antikoagulansom u odnosu 9 : 1 (prilikom uzimanja krvi ne koristiti druge antikoagulanse), pri čemu je moguće dostaviti i krv koja je bila prethodno zamrznuta. Na analize ne utiče uzimanje lekova i hrane. Ukoliko je pacijent primao transfuziju krvi u poslednjih mesec dana potrebno je dostaviti uzorak bukalnog brisa.

Vreme prijema uzoraka

Uzorak se može predati svakog petka u periodu od 10-16 časova.

Opis rezultata

Preuzimanje rezultata

Uzorak se može predati svakog petka u periodu od 10-16 časova.

CENOVNIK

Naziv analizeCena (dinari)Poziv na brojTrajanje analize (radni dani)
Naziv analize:

Molekularna detekcija netolerancije laktoze

Cena (dinari):

13.000,00

Poziv na broj:

Trajanje analize (radni dani):

dr Aleksandra Divac Rankov

Telefon: 011 / 397 66 58, 065 / 397 66 58
svakog radnog dana u periodu 13-14h,
e-mail:labmolbio@imgge.bg.ac.rs