Evaluacija ekspresije AKR1B1 u stromi kolorektalnih tumora

Naučno-istraživački projekat u okviru naučne i tehnološke saradnje između Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Saveta za naučnotehnološka istraživanja Turske, 2021-2024
Rukovodilac: Dr Aleksandra Nikolić
Učesnici iz IMGGI: Dr Sandra Dragičević, Jovana Despotović, Tamara Babić

Aldo keto reduktaze (AKR) su velika porodica oksidoreduktaza koje mogu da koriste elektrone iz NADPH i redukuju supstrate, uključujući glukozu, retinoide i brojne lekove. Direktno su povezani sapatofiziologijom dijabetesa. Nedavno smo pokazali da ekspresija AKR1B1 i AKR1B10, dve najbolje proučavane izoforme AKR, igraju presudnu ulogu u progresiji kolorektalnog karcinoma (KRK). Ovi geni se mogu smatrati biomarkerima, jer je kombinacija povišene ekspresije AKR1B1 i snižene ekspresije AKR1B10 u značajnoj korelaciji sa slabim preživljavanjem bez bolesti u KRK, visokom stopom epitelne u mezenhimalnu tranziciju (EMT) i povezana je sa fenotipom Konzenzusno molekularnog podtipa (Consensus Molecular Subtype, CMS)-4 koga karakterišu izražene mezenhimalne osobine. Sve se više veruje da mikrookruženje tumora značajno doprinosi inicijaciji i progresiji mnogih različitih vrsta raka. Izvršili smo preliminarnu bioinformatičku procenu i primetili da je ekspresija AKR1B1 (ali ne i AKR1B10) bila značajno veća u stromalnom delu u poređenju sa epitelnim delom KRK tkiva. Ovi podaci sugerišu da stromalna ekspresija AKR1B1 može doprineti prognostičkim predviđanjima za ovaj gen. Ovim projektom želimo prvi put da utvrdimo koja komponenta stromalnog dela doprinosi ekspresiji AKR1B1 u KRK i da li stromalna ekspresija AKR1B1 doprinosi prognostičkoj vrednosti gena. Ispitaćemo i da li ekspresija AKR1B1 može predvideti odgovor na neoadjuvantni tretman u KRK, što do sada nije proučavano. Rezultati ove studije imaju veliki potencijal da pruže dragocene informacije vezano za efekat strome na ekspresiju prognostičkih/prediktivnih biomarkera u polju biologije raka.