Kardifski međunarodni konzorcijum za proučavanje indukovanih pluripotentnih matičnih ćelija bolesnika sa neuropsihijatrijskim poremećajima

Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), 2022-2023
Rukovodilac: Prof. Adrian Harvud, Univerzitet u Kardifu
Učesnici:  Akademik Milena Stevanović, dr Danijela Drakulić, dr Nataša Kovačević Grujičić, dr Mina Perić

Dve međunarodne saradnje grupa iz Kardifa, Beograda, Mastrihta i Soluna koje trenutno podržavaju razmenu znanja i inovacije, omogućiće ovim istraživačkim grupama da osmisle nove predloge projekata za istraživanja u oblasti neuronauka i mentalnog zdravlja sa kojima mogu da konkurišu za finansiranje većih razmera. Jedan od najznačajnijih bioloških izazova danas je razumevanje molekularnih mehanizama uključenih u kontrolu razvića i održavanje normalne funkcije mozga. Za proučavanje ovih mehanizama sve više je u upotrebi pristup fokusiran na ćelije humanog mozga korišćenjem tehnologija baziranih na primeni matičnih ćelija. U okviru Projekta planirano je da integrišemo multidisciplinarne podatke dobijene primenom računarskih pristupa iz humane genetike, procenom socijalnog ponašanja i in vivo strukturnim i funkcionalnim snimanjima mozga, kako bismo doprineli razumevanju funkcije humanog mozga i kreirali sledeću generaciju alata za analizu mentalnog zdravlja. U cilju povećanja efikasnosti ovog istraživanja i postizanja maksimuma, neophodno je posedovati partnere na međunarodnom nivou i zajedno sa njima vršiti istraživanja. U okviru Projekta proučavaćemo promene u razviću nervnog sistema i sinaptičkoj funkciji uslovljene hromozomskim rearanžmanima koji imaju veliki uticaj na mentalno zdravlje, što ukazuje na visok stepen korelacije između promena genetičkog materijala i fenotipa. Ove promene genetičkog materijala omogućavaju proučavanje mehanizama koje leže u osnovi poremećaja, razvijanje alata za istraživanja u oblasti neuronauka baziranih na ćelijama i vertikalnu integraciju podataka od genetike čoveka do fiziologije mozga. Glavni cilj Projekta je nadogradnja postojeće saradnje, podržane tekućim i višegodišnjim saradnjama, i formiranje jezgra evropskih istraživača koji će voditi buduće velike istraživačke projekte i aplicirati za finansiranje, kao što je program Horizon Europe i programi slični njemu.