Minijaturni vodočuvari

Udruženje za primenjenu mikrobiologiju, 2022-2023
Rukovodilac: Dr Sanja Jeremić, IMGGI
Učesnik iz IMGGI: Dr Aleksandra Nikolić

Učenici srednjih škola će biti stimulisani da se uključe u eksperiment osmišljen da se izoluju i okarakterišu bakterije sposobne da rastu pri visokim koncentracijama deterdženta kroz aktivnost koja uključuje sledeće korake:

1. Pod nadzorom roditelja, učenici će uzorkovati vodu iz svojih kuhinjskih odvoda koristeći jeftin materijal dostupan u domaćinstvima;

2. Pod nadzorom nastavnika, učenici će kultivisati bakterije iz svojih uzoraka vode na medijumu sa visokom koncentracijom deterdženta kako bi odabrali bakterije koje mogu da razgrađuju ove hemikalije;

3. Nastavnici će izabrati nekoliko uzoraka koji će predstavljati njihovu školu, a koordinator projekta će organizovati njihovu isporuku u laboratoriju;

4. Učenici će zajedno sa nastavnicima učestvovati u onlajn radionici koja će demonstrirati i objasniti kako se vrše laboratorijska obrada i molekularna analiza uzoraka.

Na početku projekta, koordinator će direktno kontaktirati škole i povezati se sa školama zainteresovanim za učešće preko kontakt osobe. Dokument sa objašnjenjem strukture projekta sa uputstvom za uzorkovanje, kultivaciju bakterija i odabir uzoraka biće dostavljen svakoj zainteresovanoj školi. Škole će organizovati učešće grupe učenika, bilo iz odabranog odeljenja ili kroz tematske sekcije (biološke ili hemijske). Svaka škola će izabrati tri uzorka kultivisanih bakterija za slanje koordinatoru projekta. Uzorci će biti analizirani u instituciji koordinatora projekta dok će učesnici projekta pratiti ovaj proces u vidu radionica koje će se sastojati od uvodnog predavanja o upotrebi mikroorganizama u biotehnologiji i primeni bakterija koje razgrađuju deterdžente u remedijaciji vode, kao i demonstracije ekstrakcije DNK i analize uzoraka koje su prikupile škole u živom prenosu i diskusije u kojoj će učestvovati svi učesnici radionice. Biće uključeno nekoliko škola po radionici kako bi učenici razmenili svoja iskustva i svoj rad sagledali kao deo većeg istraživačkog projekta koji vodi do biotehnološkog rešenja koje bi moglo da poboljša kvalitet vode i time doprinese globalnoj ekonomiji.