Genotipizacija 30 grla krivovirske ovce sa područja Republike Srbije primenom molekularnih markera u cilju utvrđivanja nivoa genetičkog diverziteta populacije i očuvanja genofonda

Institut za stočarstvo, 2022, 14/360
Rukovodilac: Dr Jelena M. Aleksić, IMGGI

Pramenka je jedna od autohtonih rasa ovaca u Republici Srbiji, koja je veoma heterogena i obuhvata 7 sojeva. S obzirom da su razlike u morfološkim i proizvodnim karakteristikama sojeva nedovoljne za njihovo izdvajanje u zasebne rase, neophodno je obaviti njihovu genetičku karakterizaciju primenom molekularnih markera, koja predstavljaju dopunu morfološkoj karakterizaciji i koja može pomoći u rešavanju nedoumica u slučajevima kada se na osnovu relativno malih razlika u fenotipu ne može jednoznačno utvrditi da li se radi o jednoj ili više rasa. Krivovirska ovca je jedan od sojeva pramenke koji se danas gaji uglavnom u istočnoj Srbiji, na području Krivog vira, ali se može naći i u ostalim krajevima Republike Srbije. Cilj ovog projekta je genotipizacija 30 grla krivovorske ovce primenom najmanje 12 jedarnih mikrosatelita i njihova komparativna analiza sa populacijama karakačanska, pirotska i bardoka pramenke, radi utvrđivanja genetičkog statusa i odnosa populacija kao i determinacije broja rasa ovaca. Pored toga, biće analizirana i varijabilnost kontrolnog regiona mitohondrijskog genoma krivovirske ovce, koja će biti korišćena za komparativnu analizu sa navedenim i drugim populacijama/rasama/sojevima, za koje postoje adekvatni podaci u javnoj banci gena (GenBank), a u cilju boljeg razumevanja evolutivne istorije ovaca sa područja Republike Srbije. Dobijeni podaci mogu biti korišćeni od strane Glavne odgajivačke organizacije za formulisanje smernica za očuvanje genofonda autohtonih rasa ovaca, što će omogućiti unapređenje odgajivačkog programa za ovce, kao i unapređenje stočarstva i poljoprivrede u Republici Srbiji.