Očuvanje životinjskih genetičkih resursa pomoću molekularno-genetičke karakterizacije

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoperivrede Republike Srbije, 680-00-00041/1/2021-02, 2021-2022
Rukovodilac: Dr Jelena M. Aleksić, IMGGI
Učesnik iz IMGGI: Dr Nataša Kovačević-Grujičić

Genetički resursi u Republici Srbiji su izuzetno bogati i obuhvataju, između ostalog, i oko 30 autohtonih rasa domaćih životinja koje predstavljaju naše kulturno i nematerijalno nasleđe. Njihovo očuvanje je jedan od strateških ciljeva Republike Srbije koja opredeljuje deo budžetskih sredstava kao podsticaj odgajivačima za držanje autohtonih rasa domaćih životinja. Cilj ovog projekta je unapređenje sistema očuvanja životinjskih genetičkih resursa u Srbiji, putem uvođenja savremene metodologije molekularno-genetičke karakterizacije, koja će omogućiti unapređenje odgajivačkih programa i prelazak na genetički-zasnovano i plansko gazdovanje životinjskim genetičkim resursima u Srbiji. Multidisciplinarni tim od 12 eksperata iz 4 renomirane naučne institucije koje se bave molekularnom genetikom, stočarstvom i veterinarskom medicinom, će kao model za unapređenje sistema očuvanja životinjskih genetičkih resursa koristiti bušu, koja predstavlja jednu od dve autohtone rase goveda u Srbiji. U okviru ovog projekta će biti obavljena genetička karakterizacija do 400 grla buša goveda primenom 30 jedarnih mikrosatelita, što je u skladu i sa preporukama FAO, kao i njihova morfološka karakterizacija, putem merenja 14 morfoloških karakteristika. Dobijeni podaci će biti iskorišćeni za formulisanje smernica i preporuka za gazdovanje genetičkim resursima buše na osnovu jasno definisanih genetičkih parametara, koje može da koristi Glavna odgajivačka organizacija za unapređenje odgajivačkog programa za buša goveda. Na taj način će država biti u mogućnosti da odgajivačima, nakon dodeljivanja podsticaja za održanje životinjskih genetičkih resursa, obezbedi i smernice za njihovo dalje gazdovanje, koje podrazumevaju preporuke za uvođenje odabranih genotipova u zapate, u cilju očuvanja genetičkog integriteta rase/soja kao i povećanja nivoa genetičkog diverziteta, odnosno, smanjenja inbridinga (ukrštanja u srodstvu). Ove aktivnosti su danas prepuštene samim odgajivačima te se stoga i pored njihove težnje da u svojim zapatima smanje stepen ukrštanja u srodstvu, ipak mogu okarakterisati kao stohastične. Stoga će ovaj projekat doprineti podizanju sistema očuvanja životinjskih genetičkih resursa u našoj zemlji na kvalitativno potpuno novi nivo, koji je u skladu sa savremenim trendovima koji se danas primenjuju u Evropi i svetu. Projekat predstavlja veliki iskorak u ovoj oblasti i doprinosi unapređenju stočarstva i poljoprivrede u Republici Srbiji.