Ispitivanje moguće primene direktnih inhibitora trombina u terapiji malignog tumora debelog creva čoveka

Program "Pokreni se za nauku" kompanije Filip Moris, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Branko Tomić, IMGGI
Učesnici iz IMGGI: Dr Maja Gvozdenov, Marija Cumbo, Srđan Bošković

Maligni tumor debelog creva godišnje pogađa preko milion ljudi širom sveta i predstavlja jedan od vodećih uzroka smrti povezanih sa tumorom. Uprkos brojnim studijama i napretka u razumevanju molekularnih mehanizama koji dovode do pojave tumora debelog creva, trenutne terapijske mogućnosti su ograničene, posebno za pacijente sa progresijom i metastazama. Isprepletana priroda malignog tumora i koagulacije krvi poznata je više od 150 godina i sve veći broj podataka ukazuje da faktori koagulacije takođe pokazuju da mogu imati ulogu u tumorogenezi. Trenutna istraživanja pokazuju ulogu jednog od ključnih regulatora u koagulaciji krvi (trombina), u rastu i progresiji tumora, a detektovan je i u mikrosredinama tumora u tkivima u kojima se u fiziološkim uslovima ne sintetiše. Naši preliminarni rezultati istraživanja na in vitro sistemu ćelijskih linija poreklom od tumora debelog creva čoveka, ukazuju na moguću ulogu trombina u razvoju neoplastičnih promena. Pretpostavka je da bi korišćenje direktnih inhibitora trombina (grupa novih antikoagulantnih lekova) sprečilo dalji razvoj i komplikacije bolesti tumora. Cilj ovog istraživanja je da se in vivo, na modelu zebrica (Danio rerio), ispita da li u i kojoj meri direktni inhibitori trombina deluju na tumorske ćelije i da li mogu da utiču na neku od njihovih osobina (rast, deobu, migraciju). U ovom projektu biće korišćeno nekoliko tipova ćelijskih linija poreklom od tumora debelog creva čoveka, različitog metastatskog potencijala i karakteristika. Fluorescentno obeležene ispitivane tumorske ćelije biće injektiranjem transplantirane u zebrica, model sistem koji omogućava procenu metastatskog i angiogenog potencijala ćelija karcinoma. Ovako formiran ksenotransplantirani model sistem će biti tretiran izabranim direktnim inhibitorima trombina, kako bi se in vivo pratio odgovor tumorskih ćelija. Ukoliko rezultati pokažu da direktni inhibitori trombina mogu da utiču na ćelije tumora, u značajnoj meri bi se doprinelo daljem ispitivanju pristupa lečenja ljudi obolelih od malignih tumora. Primenom odgovarajuće terapije može se doći do smanjenja stope smrtnosti usled tumora debelog creva i komplikacija tokom lečenja, kao i kod drugih tipova tumora.