Ublažavanje plućne inflamacije probioticima

Dokaz koncepta, Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije, 5709, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Katarina Veljović
Učesnici iz IMGGI: Dr Marija Stanković, dr Svetlana Soković Bajić, dr Nataša Golić

Glavni cilj predloženog projekta je prekliničko ispitivanje potencijanog, preventivnog ili terapijskog dejstva prirodnih sojeva bakterija mlečne kiseline (BMK) na plućnim bolestima. Mnoge hronične plućne bolesti trenutno nemaju adekvatan farmakološki tretman, što naročito pogađa teške slučajeve. Hronične inflamatorne bolesti pluća (HIBP) su najčešći uzrok morbiditeta i mortaliteta, i pogađaju više od 500 miliona ljudi širom sveta, što predstavlja ogroman teret za društveni i zdravstveni budžet.

Naša prethodna istraživanja su pokazala da bi odabrani BMK sojevi, koji se karakterišu izrazitim anti-inflamatornim i antioksidativnim svojstvima, mogli biti korišćeni u terapiji HIBP. Ovakav pristup u lečenju još uvek nije primenjen, a predstavlja osnovnu ideju predloga našeg projekta.

Tri BMK soja sa željenim svojstvima će biti analizirana u in vivo modelu akutne plućne inflamacije.

Projekat će omogućiti identifikaciju prirodnih sojeva BMK koji smanjuju simptome plućne inflamacije, što može dokazati koncept za njihovu potencijalnu terapeutsku primenu u HIBP.