Novi pristup u testiranju trombofilije

Dokaz koncepta, Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije, 5853, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Valentina Đorđević
Učesnici iz IMGGI: Dr Maja Gvozdenov, Marija Cumbo, Sofija Dunjić

Rezistencija na antitrombin je nedavno opisani mehanizam trombofilije, povezan sa masovnim i ponovljenim trombotičkim događajima, koji mogu da ugroze život pacijenta. Međutim, njeno prisustvo se ne može otkriti testovima koji su trenutno na raspolaganju u kliničkim laboratorijama. U ovom projektu, zasnovanom na našim prethodnim istraživanjima mehanizma rezistencije na antitrombin, kao i preliminarnim rezultatima, eksperimentalno ćemo testirati našu ideju da bi serum mogao biti odgovarajući uzorak za detekciju rezistencije na antitrombin. Uspešno dokazan koncept će omogućiti razvoj brzog i pouzdanog testa za detekciju prisustva rezistencije na antitrombin, koji će biti jednostavan za primenu u kliničkim laboratorijama širom sveta.