NEURAD - Testing neurogenic potential of induced pluripotent stem cells derived from alzheimer’s disease patients

Program saradnje srpske nauke sa dijasporom: vaučeri za razmenu znanja, Fond za nauku Republike Srbije, 6436225, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Marija Švirtlih, IMGGI
Učesnik iz IMGGI: Dr Isidora Petrović

Izmenjeni procesi neurogeneze u hipokampusu, detektovani u ranim fazama Alchajmerove bolesti, utiču na molekularne mehanizme uključene u oporavak nervne funkcije kao i kognitivne sposobnosti pacijenata. Glavni cilj ovog projekta je karakterizacija neuralnih matičnih ćelija i neuralnih progenitora nastalih diferencijacijom indukovanih pluripotentnih matičnih ćelija pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti i zdravih osoba. Rezultati ove studije mogu doprineti u otkrivanju novih molekula uključenih u održavanje plastičnosti nervnog sistema i tako doprineti u budućim strategijama u dijagnostici i lečenju ove bolesti.