Pro-Belgrade - Could Prothrombin Belgrade mutation affect blood vessels? A new insight into thrombosis mechanism

Program saradnje srpske nauke sa dijasporom: vaučeri za razmenu znanja, Fond za nauku Republike Srbije, 2020-2021

Rukovodilac: Dr Valentina Đorđević, IMGGI

Učesnik iz IMGGI: Sofija Dunjić

Protrombin Beograd mutacija je  povezana sa izraženim trombotičkim događajima koji mogu biti  potencijalno opasni  po život, ali mehanizam ove mutacije  još uvek nije u potpunosti otkriven.

Cilj projekta je da utvrdi da li protrombin  Beograd mutacija utiče na formiranje krvnih sudova i  njihovu ulogu u procesima hemostaze. Rekombinantni  mutirani  protrombin (generisani u IMGGE) biće korišćeni u tretmanu  HUVEC ćelijske linije, dok će se globalni hemostatski testovi biti urađeni na  institutu  Karolinska.