Bio Inovacija za cirkularnu ekonomiju plastike (BioICEP)

Rukovodilac: Margaret Fournet, PhD, Athlone Institute of Technology, Ireland

Projekat "Bio Innovation of a Circular Economy for Plastics (BioICEP)" predstavlja evropsko-kinesku kolaboraciju sa ciljem smanjenja plastičnog otpada u životnoj sredini. Ova panevropsko-kineska saradnja uključuje partnere iz devet zemalja, koji predstavljaju neke od najzagađenijih svetskih regiona.
Ovaj projekat vredan 7 miliona evra koordinira Athlone Institute of Technology (Athlone, Irska).

Plastika je sveprisutna u našim modernim stilovima života i omogućila je veliki deo našeg društvenog, tehničkog i ekonomskog napretka. Međutim, plastika sada prožima svaki kutak naše planete, a zemlje, uključujući Irsku, i dalje premašuju godišnje emisije gasova sa efektom staklene bašte. BioICEP će razviti tehnologije za biotransformaciju plastičnog otpada u ekvivalentne bioplastične proizvode.

Koordinator za IMGGI je dr Jasmina Nikodinović-Runić.