Sinteza i primena novih hemoterapeutika na bazi prirodnih proizvoda i kompleksa metala

Rukovodilac projekta: Prof. dr Bogdan Šolaja, Hemijski fakultet Univerziteta u Beogradu

Predmet istraživanja u okviru ovog projekta su sinteza, biološka ispitivanja i medicinska primena novih heterocikličnih jedinjenja, analoga prirodnih citotoksičnih laktona, S-nukleozida tiazofurina i kompleksa metala kao hemoterapeutskih agenasa koji će biti primenjeni za lečenje melanoma i drugih vrsta tumora kao i bakterijskih i gljivičnih infekcija. Ispitivaće se njihova primena u kombinovanoj terapiji. Ciljevi projekta će biti ostvareni kroz multidisciplinaran pristup.