Proteomske i transkriptomske promene uzorkovane deficijencijom azota u izvor i uvir tkivu listova panaširanog kukuruza i muškatle - VARIEGOMICS

Bilateralni projekat između Republike Srbije i Republike Francuske, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije i Ministarstva inostranih poslova Republike Francuske, 2023-2024
Rukovodilac: Dr Marija Vidović, IMGGI
Učesnici: Dr Jelena Samardžić, dr Bojana Banović Đeri, Dejana Milić, Ana Pantelić

Azot (N) je glavni makroelement neophodan za održavanje prinosa i kvaliteta useva. Prekomerna primena azotnih đubriva neizbežno dovodi do degradacije zemljišta, zagađenja vode i vazduha. Razumevanje molekularnih mehanizama koji leže u osnovi tolerancije biljaka na nizak sadržaj N u zemljištu povećaće stepen iskorišćenja N, dovodeći do porasta prinosa useva i promovisanja održive poljoprivrede. Panaširani listovi (npr. muškatle, Pelargonium zonale) su odličan model sistem za ispitivanje flukseva ugljenika između izvornih i uvirnih tkiva istog lista, što obezbeđuje jednake mikrosredinske uslove.

Cilj ovog projekta je da utvrdi da li povišene aminokiseline u tkivu listova panaširane muškatle i kukuruza koje predstavlja uvir, mogu da nadoknade nedostatak N u tkivu listova označenog kao izvor. Dobijena lista kandidata gena i proteina uključenih u ovu kompenzaciju predstavljaće dokaz koncepta za dalje poboljšanje prinosa i sposobnosti kukuruza i drugih useva koji se gaje na zemljištu sa nedostatkom N.