Genotipizacija ovaca (Ovis aries) sa područje Republike Srbije primenom molekularnih markera u cilju determinacije broja rasa i očuvanja njihovog genofonda

Institut za stočarstvo, 14/277, 2021-2022
Rukovodilac: Dr Jelena M. Aleksić, IMGGI

Ovčarstvo predstavlja veoma važnu granu poljoprivrede Republike Srbije koja, za razliku od ostalih grana stočartsva, pokazuje trend rasta tokom poslednje decenije. Ovo se odnosi na povećanje brojnosti visokopрoduktivnih, introdukovanih rasa оваца, dok brojnost domaćih, lokalno adaptiranih populacija ovaca pokazuje usporen trend rasta. S obzirom da, lokalno adaptirane populacije ovaca predstavljaju jedinstven i neprocenjiv genetički resurs Srbije, koji je nastao u specifičnim ekološkim uslovima karakterističnim za naš region i koji je kontinuirano, tokom dugog vremenskog perioda oblikovan u skladu sa specifičnim uslovima ishrane kao i veoma kompleksnom demografskom dinamikom populacija uslovljenom brojnim migracijama i kontrolisanim/nekontrolisanim ukrštanjima, njihovo očuvanje predstavlja jedan od strateški važnih ciljeva države, koja počevši od 2012. godine kontinuirano obezbeđuje subvencije za stočare koji drže umatičena grla ovaca. Cilj ovog projekta je genotipizacija 200 grla ovaca populacija karakačanska, pirotska i bardoka pramenke primenom najmanje 12 jedarnih mikrosatelita u cilju utvrđivanja nivoa genetičkog diverziteta i genetičke diferencijacije, radi pouzdane determinacije rasa i njihovog adekvatnog očuvanja, kao i utvrđivanje varijabilnosti kontrolnog regiona mitohondrijskog genoma i komparativna analiza sa relevantnim podacima dostupnim u javnoj banci gena (GenBank) radi boljeg razumevanja evolutivne istorije ovaca sa područja Republike Srbije. Dobijeni podaci mogu biti korišćeni od strane Glavne odgajivačke organizacija za unapređenje odgajivačkih programa za ovce, što predstavlja značajno unapređenje sistema očuvanja životinjskih genetičkih resursa ovaca u našoj zemlji, koji će stoga biti usklađen sa savremenim trendovima koji se danas primenjuju u Evropi i svetu. Projekat predstavlja veliki iskorak u ovoj oblasti i doprinosi unapređenju stočarstva i poljoprivrede u Republici Srbiji.