Sinteza hibridnih nanomaterijala oksida metala i derivata 4-aminohinolina kao inhibitora međubakterijske komunikacije kod Pseudomonas aeruginosa

Naučno-istraživački projekat u okviru naučno-tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Francuske, program “Pavle Savić”, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Dejan Opsenica, Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Univerzitet u Beogradu
Učesnik iz IMGGE: Dr Lidija Šenerović

Pojava rezistencije bakterija na antibiotike postao je globalni zdravstveni problem, pa je stoga razvoj novih pristupa u lečenju bakterijskih infekcija postao imperativ. Strategija koja najviše obećava usmerena ja na inhibiciju virulentnosti bakterija umesto na njihovo ubijanje, što smanjuje mogućnost za razvoj rezistencije. Ovaj bilateralni projekat ima za cilj razvoj novih hibridnih materijala koji se sastoje od derivata hinolina, inhibitora bakterijske virulencije, i biokompatibilnih mešanih nanočestica oksida metala koji pokazuju baktericidno delovanje. U osnovi ideje za razvoj ovakvih kompozitnih materijala je očekivanje da će hinolinska komponenta sa antivirulentnim dejstvom smanjiti proizvodnju faktora virulencije i stvaranje biofilma što će obezbediti veću efikasnost mešanih oksida metala sa antibakterijskim delovanjem, a time i uspešno lečenje multirezistentnih bakterijskih infekcija.

Synthesis of nanomaterials from metal-oxides and 4-aminoquinolines as quorum sensing inhibitors in Pseudomonas aeruginosa.