Ispitivanje potencijala preparata Delphinol® za topikalnu primenu u zaštiti od UV zračenja

Rukovodilac: dr Aleksandar Pavić

Delphinol predstavlja prirodni preparat proizveden na bazi ekstrakta biljke maki beri (Aristotelia chilensis), koja raste u kišnim šumama i na velikim nadmorskim visinama u području Argentine i Čilea. Zbog specifičnog hemijskog sastava, posebno prisustva velike količine antocijana, ekstrakt ove biljke pokazuje izuzetno visoku antioksidativnu aktivnost. U cilju potencijalne topikalne primene preparata Delphinol u zaštiti od prekomernog UV zračenja i njime indukovane pojave hiperpigmentacije kože, ispitani su njegova toksičnost i sposobnost da inhibira melanogenezu in vivo na modelu zebrice (Danio rerio). Dobijeni rezultati su pokazali da preparat nije toksičan u visokim dozama, odnosno da ne utiče na preživljavanje i razvoj tretiranih embriona zebrica, kao i na njihove kardiovaskularne funkcije. S druge strane, preparat Delphinol nije inhibirao sintezu melanina kod tretiranih embriona zebrica, čak ni kada je primenjen u  visokim dozama, što ukazuje da najverovatnije nema potencijal za sprečavanje pojave hipergimentacije kože izazvane prekomernim UV zračenjem.