Proučavanje molekularnih mehanizama uključenih u održavanje pluripotentnosti i diferencijaciju matičnih ćelija

Rukovodilac: Dr Milena Stevanović, IMGGI

I pored intenzivnih istraživanja još uvek se malo zna o molekularnim mehanizmima koji kontrolišu pluripotentnost, samo-obnavljanje, određivanje sudbine i diferencijaciju matičnih ćelija. Dosadašnja istraživanja su pokazala da regulatorni mehanizmi odgovorni za održavanje pluripotentnosti i diferencijaciju matičnih ćelija zavise od signalnih puteva koji su definisani koordinisanom aktivnošću brojnih transkripcionih faktora.

Sva dosadašnja istraživanja ukazuju da SOX transkripcioni faktori imaju značajnu ulogu u procesima samo-obnavljanja, održavanja pluripotentnosti, određivanja sudbine i diferencijacije matičnih ćelija. Zbog toga su predložena istraživanja usmerena na proučavanje uloge pojedinačnih članova SOX familije transkripcionih faktora u održavanju svojstava matičnih ćelija, kao i u procesima opredeljivanja i diferencijacije u specijalizovane ćelijske tipove.