Program "Pokreni se za nauku" kompanije Filip Moris, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Miroslav Dinić, IMGGI
Učesnici iz IMGGI: Dr Jelena Đokić, dr Svetlana Soković Bajić, Dušan Radojević, Emilija Brdarić

Crevna mikrobiota predstavlja važan sredinski faktor koji reguliše homeostazu gastrointestinalnog trakta, indirektno utičući na kompleksni proces starenja. Stoga, ne iznenađuje činjenica da je poremećaj u sastavu crevne mikrobiote povezan sa mnogobrojnim oboljenjima koja se javljaju tokom starenja. Bakterije roda Lactobacillus predstavljaju najbolje proučene konstituente mikrobiote gastrointestinalnog trakta, koje se zbog svog sigurnog statusa i pozitivnog efekta na zdravlje ljudi koriste kao probiotici. Laktobacili na površini svog ćelijskog zida mogu sadržati različite polisaharidne molekule koji se zbog svoje lokalizacije označavaju kao egzopolisaharidi. Prisustvo egzopolisaharida nije tako čest fenomen i smatra se jako važnom karakteristikom probiotika. Predloženi projekat ima za cilj selektovanje najboljih kandidata među egzopolisaharid-produkujućim laktobacilima iz laboratorijske kolekcije Laboratorije za molekularnu mikrobiologiju sa potencijalom da produže životni vek Caenorhabditis elegans i poboljšaju parametre koji su povezani sa kvalitetom života (pokretljivost, fertilitet, metabolizam). Odabir kandidata sa jasno definisanim probiotičkim efektima biće od velikog značaja za formulaciju dijetetskih suplemenata i formulaciju inovativnih probiotičkih i starter kultura za proizvodnju funkcionalne hrane sa ciljem prevencije različitih oboljenja u širokoj populaciji.