Prekogranični program Srbija - Bosna i Hercegovina u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) Evropske komisije, 48-00-00046/2016-28-6-T2
Rukovodilac projekta: Marijana Josipović, Nacionalni Park Tara
Učesnik iz IMGGI: dr Jelena M. Aleksić

Trenutne mere zaštite su neefikasne u očuvanju genetske raznolikosti ugrožene vrste, Pančićeve omorike (Picea omorika), naročito u uslovima aktuelnih klimatskih promena. S obzirom da je genetska raznolikost od suštinskog značaja za dugoročni opstanak svih vrsta, aktivnosti na očuvanju ključne vrste ovog projekta– Pančićeve omorike (omorike), zasnivaće se na naučnim saznanjima o nivou genetske raznolikosti i genetskoj strukturi prirodnih populacije koje su danas prisutne na teritoriji Nacionalnog Parka Tara. Zbog toga će genetska karakterizacija prirodnih populacija omorike u Srbiji biti obavljena primenom najsavremenije metodologije, analizama na nivou DNK molekula.