Program saradnje srpske nauke sa dijasporom: vaučeri za razmenu znanja, Fond za nauku Republike Srbije, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Gordana Timotijević, IMGG
Učesnik iz IMGGI: Ivana Nikolić

Intrinzički neuređeni protein DSS1 interaguje sa različitim proteinskim partnerima i uključen je u raznovrsne biološke funkcije. Uloga DSS1 proteina u održavanju integriteta genoma je do sada jedina funkcija ispitivana u biljkama. Primenom CRISPR/Cas9 mutageneze proizveli smo liniju Arabidopsisa  koja sadrži mutaciju u DSS1 genu i koja je senzitivna na oksidativni stres. U okviru ovog projekta, Gateway sistem, kao najsavremenija tehnologija za molekularno kloniranje, biće  korišćena u cilju overekspresije  DSS1 proteina. Na ovaj način biće omogućeno dalje izučavanje pretpostavljena uloga DSS1 u uklanjanju proteina oštećenih oksidativnim stresom. Implementacija ove metodologije će imati veliki značaj za naše buduće projekte.