Dokaz koncepta, Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije, 5116, 2020-2021
Rukovodilac: Dr Jelena Kušić-Tišma, IMGGI
Učesnici iz IMGGI: Dr Jelena Samardžić, Dragana Bosnić

Biljne parazitske nematode imaju veliki ekonomski značaj. Međutim, kako žive pod zemljom, predstavljaju jedne od najtežih štetočina za identifikaciju i kontrolu. Korenove nematode (KN) se smatraju jednim od najštetnijih fitoparazita prouzrokujući na godišnjem nivou milijarde dolara gubitka. Dosadašnja istraživanja su detektovala korenove nematode na otvorenim poljima i plastenicima u Srbiji. Klimatske promene pogoduju razmnožavanju ovih fitoparazita, pa se očekuje njihov povećan uticaj na prinos u poljoprivredi. Takođe, povećanje globalne trgovine, trend ka ekološkom uzgoju biljaka i nedostatak odgovarajuće strategije predstavljaju ozbiljan rizik od ovih štetočina za poljoprivreu. U ovakvim okolnostima identifikcija i detekcija KN je krucijalna. Ovim projektom predlaže se nova tehnika za genotipizaciju KN. Naša invencija se zasniva na korišćenju određene forme životnog ciklusa KN za analizu čineći tako dijagnostiku ovih fitoparazita brzom, pouzdanom i lako izvodljivom.

Projekat finansira Fond za inovacionu delatnost iz budžeta Vlade Republike Srbije sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a kroz „Projekat unapređenja konkurentnosti i zapošljavanja“ (sporazum o zajmu Republike Srbije sa Svetskom bankom).