Program za izvrsne projekte mladih istraživača (PROMIS), Fond za nauku Republike Srbije, 2020-2022
Rukovodilac: Dr Marija Stanković, IMGGI
Učesnici iz IMGGI: Dr Katarina Veljović, dr Nikola Popović, Sofija Dunjić, dr Nataša Golić

LABLUNG projekat ima za cilj da izuči molekularne mehanizme putem kojih bakterije mlečne kiseline (BMK) ostvaruju pozitivano, anti-inflamatorno i antioksidativno, dejstvo na ljudsko zdravlje, korišćenjem in vitro 3D organoidnog modela – bronhosfera, što može biti primenjeno u terapiji hroničnih plućnih bolesti. Da bi smo stekli uvid u željene molekularne mehanizme, koji smanjuju ekspresiju pro-inflamatornih medijatora i nivoa oksidativnog stresa, uticaj prirodnih BMK izolata iz laboratorijske kolekcije Laboratorije za molekularnu mikrobiologiju, na aktivnost pro-inflamatornih i antioksidativnih transkripcionih faktora će biti analiziran. Pored toga, naš cilj je da primenom dual RNA-sequencing tehnike, kao nove i moćne analize simultane ekspresije gena, kod BMK i bronhijalnih epitelijalnih ćelija i makrofaga steknemo detaljan uvid u mehanizme BMK-domaćin interakcije.